E-Ticaret

E-Ticaret

Eticaretiniz varsa firmanızın 7/24 belli bir şubesi var demektir. 
  E-Ticaret internet içerisinde insanların belirli sistemler üstünde gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemidir. Kısaca tanımayalacak olursak e-ticarete, ticaretin elektronik versiyonudur diyebiliriz.  Elektronik Ticaret ya da "E-Ticaret" mana olarak genelde internet üstünde mal ve/veya hizmet satın alma hareketi olarak tanımlanmaktadır. Genellikle günümüzün sıcak hususu olarak her internet sitesi üstünde sanal mağazalar ya da sanal alış veriş merkezleri görmek mümkündür.

Eticaret, ürün ve hizmet satın alma/satma faaliyetinin bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirilmesinin yanı sıra; sunulan ürün amacıyla talep yaratmak (pazarlama), müşteri desteği vermek (satışın tüm evrelerinde), ticari kurumlar ile müşterileri arasındaki ticari ve lojistik iletişimi gene küresel bilgisayar ağları kanalıyla sağlamaktır. Bunun yanısıra firmanın yönetimini kolaylaştırıcı sitemlerdir.  E-Ticaretin yararları  Firmanın internet üzerinden müşterilerine bilgi sunabileceği 7/24 belli bir şubesi oluşur. Elektronik ortamda saniyeler içersinde bilgiler aktarıldığından zamandan tasarruf gerçekleşir. Müşteri amacıyla daha çok ürün opsiyonu sunulmaktadır. Sanal mağazanız , parasal yükünüzü azaltılabilir. Stok , maliyet verileri elektronik ortamda bulunduğu amacıyla tedarikçi firma stok gerçekleştirme halinde kalmaz. Stoğunda ne kadar ürünü olduğunu ve bu ürünlerden kaç adet sattığını bilir.

Tedarikçinin büyük bir büroya gereksinim duymadan internet üzerinden sanal alış veriş merkezini oluşturmasına imkân sağlar. İnternet gibi global bir ortamda basit basit dalgalanma olmayacağı amacıyla enflasyon nedeniyle zarar oluşmaz. Bu yararları alıcı ve satıcı olarak sınıflandıracak olursak; müşteri doğrulusunda yararları  Kullanıcların, evden çıkmadan süratli bir şekilde alış veriş yapmasını sağlar. Ürün fiyatı araştırmasında oluşacak ulaşım masrafı ortadan kalkar.

Daha çok ürün çeşiti görerek seçme olanağı bulur. İhtiyaclarına makul ürünü bulmak daha kolaydır. Ürün hakkında, ürünü kullananlar doğrulusunda uygulanan yorumlar vasıtası ile daha net verilere sahip olur. Satıcı doğrulusunda yararları  Firmalar ürünlerini satabileceği maliyeti düşük ve her an ulaşılabilir bir mağazaya sahip olurlar. Ürünleri ile ilgili verileri ayrıntılı olarak sunabileceği bir platformdur. Stogunda ürün bulundurmayarak öğrenci göre satış yapabilir. Sadece faaliyette bulunduğu bölümde değil bütün Türkiye ve Dünyada yeni müşteri bulma olanağı yüksektir.